Do 31 stycznia 2025 r. płatnicy mają obowiązek przekazać do US dokumenty PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok. W przesyłanych formularzach należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność danych rejestracyjnych podatników (PESEL lub NIP). W przypadku przekazania przez płatnika błędnych danych, system nie będzie mógł wygenerować i udostępnić zeznania w usłudze Twój e-PIT.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne, nazywane „trzynastką” przysługuje pracownikom jednostek budżetowych – państwowych lub samorządowych, na podstawie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jest to rodzaj rocznej premii, do której uprawnia pracownika przepracowanie odpowiednio długiego okresu w roku kalendarzowym, za który ta premia przysługuje. Jak obliczyć
85 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie ma reprezentacji pracowników - rad pracowników czy związków zawodowych - wynika z informacji przekazanych posłom przez Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi.
Już pierwszego dnia urzędowania prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone Ameryki ze światowego porozumienia, które zakłada wdrożenie przepisów o minimalnym, 15-proc. efektywnym opodatkowaniu największych grup kapitałowych.
Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie w Polsce obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności o następne trzy lata – do 28 lutego 2028 r. (choć wtedy luty będzie miał 29 dni).
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności - PKD 2025, która zastąpiła dotychczasową - PKD 2007. Po zmianach, usługi doradztwa podatkowego zostały oddzielone od rachunkowości i wyodrębnione jako osobna podklasa PKD, zyskując własny kod PKD.
21 stycznia 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który przewiduje objęcie akcyzą nowych kategorii wyrobów, w tym wielorazowych papierosów elektronicznych, czy podgrzewaczy tytoniu. Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 kwietnia 2025 roku.
Wymiar czasu pracy to liczba godzin, którą pracodawca, z jednej strony, powinien, a z drugiej strony – może zaplanować pracownikowi do przepracowania w danym okresie rozliczeniowym. Wymiary czasu pracy zmieniają się co roku, w zależności od rozkładu dni tygodnia i świąt w kalendarzu. W 2025 roku roku będziemy pracować o 16 godzin mniej niż w ubiegłym roku, a poza niedzielami będzie 14 dni ustawowo
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dokument uwzględnia nowelizację przepisów dotyczącą m.in. obowiązku zapewnienia pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych oraz wyposażenia stanowisk w dodatkowe udogodnienia, takie jak podnóżek czy podstawka pod laptopa.
Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX. Tematem spotkania będzie przegląd zmian w prawie 2025. Spotkanie odbędzie się online w dniu 29 stycznia 2025 r., o godzinie 9:00.
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Chociaż eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.
31 stycznia upłynie ważny dla przedsiębiorców - płatników składek termin. Przedsiębiorcy, którzy w 2024 roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, powinni złożyć do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA) do końca stycznia.
Od początku 2025 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z nowej metody rozliczania przychodów i kosztów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Metoda kasowa pozwala na rozpoznawanie przychodów w momencie faktycznego otrzymania płatności. Na mocy przepisów przejściowych metoda ta będzie miała zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów poniesionych po 31 grudnia 2024 r., jeżeli koszty te nie zostały
Przygotowane na podstawie projektów, które wpłynęły do Sejmu od 1 do 17 stycznia 2025 r.
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 14 grudnia 2024 r. do 16 stycznia 2025 r.
Rozliczania kosztów na przełomie roku niejednokrotnie sprawia podatnikom problemy. Moment ujęcia wydatku w kosztach przez podmioty prowadzące PKPiR zależy od metody rozliczania kosztów, jaka została przyjęta. Jak prawidłowo ująć koszty na przełomie roku podatkowego w PKPiR?
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 14 grudnia 2024 r. do 16 stycznia 2025 r.
W związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości z 6 grudnia 2024 usuwającą z kategorii przychodów netto ze sprzedaży przychody ze sprzedaży materiałów - konieczne stało się skorygowanie rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych. Projekt zmiany tego rozporządzenia
Kod QR zamieszczany na upomnieniach przesyłanych podatnikom zalegającym z zapłatą podatków przekieruje do e-US. Tam podatnik może sprawdzić stan rozliczeń i zapłacić zaległy podatek
Z początkiem 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, która wprowadziła znaczące zmiany w podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów zdementowało informacje o wprowadzeniu nowego podatku od ogrodzeń, podkreślając, że zasady opodatkowania ogrodzeń związanych z działalnością gospodarczą pozostają bez zmian.
Od 19 marca 2025 roku rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wymagających dłuższej hospitalizacji będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni. Wysokość wypłacanego w czasie dodatkowego urlopu zasiłku macierzyńskiego wyniesie 100 proc. jego podstawy - wyjaśnia Państwowa Inspekcja
Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie powinna odbyć służbę przygotowawczą, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem, którego wynik decyduje o dalszym zatrudnieniu.